Vabljeni na izobraževanje za lokalne turistične vodnike za območje Pomurja!

Vabljeni na izobraževanje za lokalne turistične vodnike za območje Pomurja!

  

Pomurska turistična zveza organizira izobraževanje za lokalne turistične vodnike.

 

Izobraževanje se bo izvedlo v naslednjem terminu:

Četrtek, 21.november 2024 (16.00 – 20.00)

Petek, 22.november 2024 (16.00 – 20.00)

Sreda, 27. november 2024 (16.00 – 22.00) 

Četrtek, 28.november 2024 (16.00 – 20.00)

Petek, 29.november 2024 (16.00 – 20.00)

Sobota, 30.november 2024 (8.00 – 12.00 in 14.00 – 18.00)

Četrtek, 05.december 2024 (16.00 – 20.00)

Petek, 06.december 2024 (16.00 – 17.00)

 

Pisno in ustno preverjanje znanja: 

Petek, 06.december 2024 (17.00 – 20.00)

 

Praktično preverjanje:

Nedelja, 08. december 2024 (9.00 – 17.00)

 

Kraj izvedbe: Še ni določena. O lokaciji izvedbe seminarja vas bomo pravočasno obvestili.  

 

Pogoji za prijavo

Na izobraževanje se lahko prijavijo posamezniki, ki imajo najmanj srednješolsko izobrazbo in znanje vsaj enega tujega jezika za stopnjo končane srednješolske izobrazbe.

Stalno bivališče na območju Pomurje ni pogoj za prijavo k strokovnemu preizkusu znanja.

 

Program izobraževanja

Vsebina tečaja za usposabljanje turističnega vodnika območja Pomurja je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela ter preizkusa znanj.

 

1. VODSTVO TURISTIČNIH POTOVANJ 

Št. ur

Vrste in načini vodenja
Udeleženci se seznanijo z raznimi oblikami dela turističnih vodnikov, spoznajo bistvene značilnosti in zahteve turističnih skupin in, ob predloženih primerih, ugotavljajo različnost turističnih programov.

 
 3

Tehnika vodenja
Pri tem predmetu predstavimo osnovne prvine vodnikovega dela na terenu in sicer vodenje na avtobusu, vodenje peš po mestu in vodenje raznih zanimivih objektov. Predstavimo kakovostno pripravo na pot, nujno potrebne elemente za uspešno vodenje skupin in celoten potek vodenja skupine po predloženem programu.

 
 5

Postopek v problematičnih situacijah
Udeležence opozorimo na najpogostejše problematične situacije pri vodenju ter predstavimo načine, kako se jim izogniti ali jih reševati.

 
 2

 

2.  DOPOLNILNE ZVRSTI VODENJA

Št.ur

Psihologija za turistične vodnike
Poudarimo pomen dobre psihofizične priprave vodnika in, v obliki delavnice, ugotavljamo najpomembnejše lastnosti dobrega vodnika. Predstavimo tudi značilnosti nekaterih medsebojnih povezav, npr. vodnik in skupina, odnosi znotraj skupine idr.

 
 2

Nastopanje v javnosti
Udeležencem predstavimo uporabo pravilnega slovenskega jezika, hkrati pa kakovostno predstavitev domačega narečja. Seznanimo jih z osnovnimi govorniškimi prvinami in značilnostmi govorice telesa. Opozorimo tudi na uporabo tujega jezika pri vodenju in  najbolj pogoste govorniške napake.

 
 3

Bonton in kodeks vodnikov
Primeren in vljuden pristop do gostov je ena od najpomembnejših značilnosti dobrega turističnega vodnika. Pri tem predmetu predstavimo osnovne prvine "vodniškega" bontona in Kodeks obnašanja turističnih vodnikov, ki ga je že pred leti izdalo Društvo turističnih vodnikov Slovenije in ga na seminarju prejme vsak udeleženec.

 
 1

Osnove poslovanja v turizmu
Udeleženci se seznanijo s postopkom priprave turističnega izleta ali potovanja, kar pripomore k boljši izpeljavi vodenja. Pregledamo tudi najpomembnejšo dokumentacijo, ki jo vodniki uporabljamo pri svojem delu, npr. vavčerji, finančni obračuni, poročilo o vodenju, …

 
 1

Turistična zakonodaja
Predstavimo najpomembnejše zakone, ki veljajo tudi za turistične delavce in jih mora vsak dober turistični vodnik upoštevati, npr. Zakon o spodbujanju razvoja turizma, Zakon o varstvu potrošnikov, Zakon o obligacijskih razmerjih (poglavje o turizmu), občinski odlok o turističnem vodenju itd.

 
 1

Vaje v nastopanju
Predmet se deloma navezuje na predmet "Nastopanje v javnosti". Udeleženci seminarja v obliki delavnice predstavijo osnutek seminarske naloge in hkrati, v predavalnici, vadijo simuliran nastop pred turistično skupino. Opozorimo jih na pomembne elemente takega nastopa in poskušamo odpraviti najpogostejše napake.

 
 2

 

 

3. STROKOVNI PREDMETI -  SPOZNAVANJE REGIJE

 Št. ur

Umetnostna zgodovina, zgodovina, geografija, etnologija (skupaj)
Naštete teme prilagodimo lokalnim posebnostim regije. Podrobneje predstavimo določene teme, ki so značilne za posamezne kraje in odražajo najbolj vidno podobo naravnih in kulturnih znamenitosti regiji.  

 
 16

Turistična podoba regije
V skupinski delavnici evidentiramo in proučimo turistične zanimivosti regije, in jih povežemo v obliko itinerarja - celovite in vsebinsko bogate smeri vodenja.

 
 1

Orientacijsko spoznavanje regije
V skupinski delavnici, s pomočjo in uporabo zemljevidov, pregledamo ter proučimo infrastrukturo regije, ki jo mora vodnik poznati za nemoteno izpeljavo vodenja, npr. ceste in poti, dostope, prehranjevalne in prenočitvene obrate, hkrati pa evidentiramo tudi najpomembnejše in turistično zanimive dejavnosti regiji, npr. festivale, sejme, razne prireditve itd. 

 
 2

Test
Po opravljenem seminarju pišejo udeleženci test, sestavljen iz treh vprašanj in ustno odgovarjajo na šest izžrebanih teoretičnih vprašanj. 

 
 3

Opomba: število ur predstavlja šolske ure

 

4. PRAKTIČNO VODENJE IN PREIZKUS ZNANJA

Na teoretičnem delu izpita kandidati zagovarjajo svoje seminarske naloge, pišejo test in ustno odgovarjajo na šest teoretičnih vprašanj iz različnih tematskih sklopov iz seminarja. V kolikor se na zagovoru naloge izkaže, da mora kandidat dopolniti ali popraviti svojo seminarsko nalogo, mora to storiti v osmih dneh. Seminarska naloga mora biti oddana najkasneje zadnji dan seminarja (06.12.2024). V nasprotnem primeru naloga ni sprejeta – saj je bila dejansko sprejeta pod pogojem ustrezne dopolnitve ali popravka in lahko izpitna komisija zahteva ponovni zagovor seminarske naloge.

 

Vodenje izbranega dela regije – simulacija turistične skupine

Na praktičnem delu izpita se kandidati odpravijo na enodnevni izlet po Pomurju in konkretno vodijo bodisi v avtobusu pred mikrofonom ali na peš ogledu na enem delu poti oziroma kombinacijo obeh. Program izleta dobijo kandidati vsaj en teden pred odhodom, da bi se nanj lahko pripravili. Na dan praktičnega dela izpita kandidati izžrebajo odsek poti po katerem bodo vodili. Ta simulacija vodenja služi kot vaja na terenu in hkrati kot praktični preizkus znanja udeležencev. Običajno traja ves dan.     

 

Preizkus usposobljenosti

Za pridobitev licence je treba:

  • Pripraviti seminarsko nalogo – obdelana turistična tema iz občine kandidata ali širšega območja je pogoj za pristop k preizkusu.
  • Opraviti pisni in ustni preizkus pridobljenega znanja.
  • Izvesti praktično vodenje skupine na določenem območju ali turistični destinaciji.

 

Strokovno usposobljenost preverja komisija, ki jo imenuje Upravni odbor PTZ.

 

Veljavnost licence po izobraževanju

Oseba, ki uspešno zaključi izobraževanje prejme izkaznico lokalnega turističnega vodnika za območje Pomurja, ki velja tri leta. Veljavnost izkaznice se podaljša, če lokalni turistični vodnik v treh letih opravi vsaj deset turističnih vodenj in na delo vodnika ni bilo pritožb.

 

 

Predavatelj

Klaudija Pertoci: dolgoletna turistična vodnica, popotnica, prejemnica priznanja Ambasador dobre usluge, mentorica za gostinstvo in turizem, občasna predavateljica v različnih podjetjih po Sloveniji in v tujini, svetovalka za razvoj turizma doma in v tujini, predsednica ŠKTD Kroške tikvi do 2013 (v tem času je društvo od MOMS-a prejelo plaketo za naj prostovoljno društvo 2012). Od leta 2007 je kot samostojna podjetnica, začela pri točki 0 in si vrsto let svoje znanje nadgrajevala na številnih seminarjih, delavnicah, konferencah, usposabljanjih in formalnih izobraževanjih. Kot svobodna vodnica za številne domače in nekatere tuje agencije vodi slovenske in tuje turiste po Sloveniji in Evropi, avtorica številnih turističnih aranžmajev doma in v tujini, izvajalka aktivnih počitnic za skupine, animatorka. Kot svobodna predavateljica sodeluje na številnih mednarodnih konferencah in okroglih mizah ter predava v podjetjih. V številnih referenčnih pismih jo označujejo kot osebo, ki ji vedno uspe pritegniti pozornost slušateljev, s svojim znanjem, strokovnostjo in zanesljivostjo, kar potrjujejo tudi številna priznanja, certifikati, potrdila, diplome in zahvale.

 

Kotizacija

Polna kotizacija: 240,00 €.

 

Kotizacija vključuje: izvedbo seminarja, vsa gradiva, strošek izpita (izpitna komisija, stroške avtobusnega prevoza za izvedbo izpita, strošek izdelave izkaznice). 

 

Znesek kotizacije nakažete najmanj 5 delovnih dni pred izobraževanjem, torej najkasneje 14.11.2024, na transakcijski račun Pomurske turistične zveze pri Novi Ljubljanski banki, d.d., št.: SI56 0234 0001 9121 896. Sklic 369.  Po prejetem plačilu prejmete račun v pisni obliki na vaš naslov.

 

Odpovedni rok

Skrajni rok za odpoved brez obveznosti plačila kotizacije je 8 delovnih dni pred pričetkom izobraževanja.

 

Če udeležbo odpoveste manj kot 8 delovnih dni pred izobraževanjem, vam bomo zaračunali administrativne stroške v višini 10 % kotizacije. Pri neudeležbi brez odjave kotizacijo zaračunamo v celoti.

 

V primeru, da se izobraževanje ne izvede vam celotni znesek povrnemo.

 

Izobraževanje se izvede pri prijavi najmanj 15 oseb.

 

Prijave

Prijave in dodatna vprašanja sprejemamo pisno po elektronski pošti info@pt-zveza.si ali telefonski številki 041 377 161.